טור דעה | ג'יי קיי רולינג לא פוגעת רק בטרנסים

טור דעה | ג'יי קיי רולינג לא פוגעת רק בטרנסים

האינטרנט מאפשר לנו פלטפורמה עשירה להתחיל שיח שלרוב יהיה מושתק אם יישמע ברחבה פומבית. ישנם מקרים שהשיח האינטרנטי יוצא מהמרחב הווירטואלי של טוויטר או פייסבוק, ומגיע לשיח ציבורי רחב יותר, כמו מחאת האוהלים בישראל. בחודש יולי, 2021, ציוץ של הסופרת ג'יי קיי רולינג (סדרת ספרי "הארי פוטר") הביא למתיחות ברשת החברתית שיצא גם לדיון עם השלכות במרחב הציבורי. הציוץ שלה טען כי "בעבר לאנשים עם מחזור היה שם".

 

 הציוץ של רולינג

 

במבט ראשון, ניתן לומר כי רולינג מתנגדת למחיקת המילה "אישה" במאמר עליו היא מגיבה. אך במציאות, הגבלת מושג המחזור פוגע באנשים אשר לא מזדהים כנשים, אך עדיין מקבלים מחזור, כמו גברים טרנסקסואלים, נשים טרנסקסואליות ואנשים עם זהות מגדרית א-בינארית. אך לא רק בהם רולינג פוגעת באמרה זו, אלא גם בנשים סיסג'נדריות. האמרה שלה, ומאמר הדעה שהיא פרסמה כתגובה, מגבילים את ההגדרה של אישה ל"נקבה, בת אדם, בוגרת" ו"נשים טרנסיות הן לא באמת נשים, מכיוון שאין להן מחזור, ומכאן הן לא יודעות מהי החוויה הנשית", ומכאן כי גם אישה סיסג'נדרית עקרה, אינה תואמת את ההגדרה של רולינג.

באמרות אלו, רולינג גם נוגדת עמדות פמניסטיות רבות הטוענות כי תפקידה הוא לא רק, או לא בהכרח, להביא ילדים. ורק אלו שנולדו עם זכויות רבייה הן נשים אמיתיות, ואלו שלא, הן מתחזות לנשים אמיתיות. החוויה הנשים לא מוגבלת רק למחזור והבאת ילדים. החוויה הנשית משתנה מאישה לאישה, בין אם יש לה מחזור או לא, או אם היא טרנסית או סיסג'נדרית, ובאותה עת, ישנם אספקטים אשר משותפים לגבי נשים טרנסיות ונשים סיסג'נדריות. הטרדות מיניות, שכר שאינו שווה לעמיתיהן הגברים וזכויות רפואיות על גופן הוא רק קצה הקרחון של החוויות המשותפות בין נשים סיסג'נדריות לטרנסיות. במקום להילחם אחת בשנייה, עלינו להתאגד ולהילחם עבור שוויון מוחלט בין המגדרים, ולא להילחם באלו שהזהות המגדרית שלהם לא תואמת את השקפת עולמינו.
מחזור הוא לא מדד לנשיות, אלא תופעה טבעית אשר מתרחשת אצל חלק מאלו אשר נולדו נשים. שיח פתוח, בריא וכנה עליו יעזור לנו להתאחד על מנת לדרוש את הזכויות המגיעות לכל אדם, ולא להגביל אנשים ולמנוע מהם להיות חלק מהשיח.