טור דעה | לדבר על מחזור, ביחד

טור דעה | לדבר על מחזור, ביחד

כולנו זוכרות את היום הזה בבית הספר היסודי. כאשר חילקו את הכיתה לבנים ובנות. הבנות נלקחו לכיתה נפרדת, שבה עמדה אישה שהסבירה לנו על המחזור החודשי. בסוף השיעור קיבלו ערכות מחזור ונשלחו לדרכן. חלק המשיכו את השיח בביתן, אך לבסוף השיח גווע. 
חוסר העידוד לשיח על המחזור החודשי מתחיל להישבר כאשר יותר נשים נפתחות לגבי בעיות ומחלות הקשורות בו. עם זאת, יש צורך להרחיב אותו גם לגילאים צעירים יותר וגם לפתוח את השיח לכלל הספקטרום המגדרי. כי מה שמתחיל בשיח על מחזור, מעודד פתיחות בנושאים אחרים הקשורים בבריאות האישה, כמו הריון וגיל הבלות. אך השיח צריך להתחיל בראש ובראשונה אצל אנשים עם ייעוד מגדרי נשי בלידתם.
התרבות הישראלית ידועה באופי היותר שמרני שלה בנוגע לבריאות ומיניות האישה, והדבר חסם נשים רבות מלדבר על הנושא ועל רגשותיהן בנושא בפתיחות, אלא אם מדובר בכל הנוגע בהריון, וגם שם, הדיבור הוא מאוד טכני וקר. עקב נושאי צניעות, נשים לא חולקות את חוויותיהן, ואלו שמנסות, מקבלות ביקורות שליליות וסתימת פיות מגברים אשר לא מוכנים לקחת חלק, להקשיב להן ולעזור במידת הצורך.
בזכות הטיקטוק, יוצרי תוכן דוברי אנגלית, מכלל הקשת המגדרית, מדברים על מחזור בשאיפה ליצור שיח בריא ופתוח, ולכפר על הפערים שיצרו שיעורי החינוך המיני בבתי הספר. לעומת זאת, בישראל, אלו אשר מוכנים לדבר, להסביר ולהדריך על המחזור מועטים מאוד, לא מקבלים חשיפה, או לחלופין, מקבלים חשיפה שלילית רק על בסיס התוכן שלהם.
על מנת לפתוח את השיח, אנחנו צריכות לקחת את הצעדים הראשונים ולהתחיל לדבר על המחזור מנקודת מבט אישית יותר, לא רק בקבוצות סגורות, אלא בפומבי ובגאווה.